TİKTOK FOR BUSİNESS

TikTok, Markalar için ‘TikTok for Business’ özelliğini duyurdu!

TikTok, markaların reklam kampanyalarını  başarılı şekilde kullanmalarına olanak sağlayacak, çeşitli kaynaklar ve araçlar sağlayan TikTok for Business adlı reklam platformunu duyurdu!
Dünya genelinde 2 milyar kullanıcı sayısını hızlı şekilde yakalayan ve bu rakamı her geçen gün aşan  TikTok reklam platformu olarakta kendisinden oldukça söz ettirecek gibi gözüküyor.

Z jenerasyonu olarak tabir edilen 1995  sonrası doğumlu kitlenin %64’ü TikTok’u oldukça aktif kullanmakta. Forbes 2018 yılında hazırlamış olduğu raporda;  Z jenerasyonun 2020 yılında en geniş tüketici kitlesi ve yaş grubu olacağını tahmin etmişti. Bu bilgiye dayanarak  markaların hedef kitlesine en rahat ulaşabileceği yeni medya kanalı şu an için TikTok diyebiliriz . Peki TikTok dünya genelinde bu kadar yaygınken ülkemizde durum nasıl? Global dünyamızda  olduğu gibi Türkiye’de de Tiktok kullanımı ve popülerliği son derece yüksek.  1 yıl içerisinde 1 milyon üstü takipçi sayısına ulaşmış ve takipçilerinde etkileşim yaratmış oldukça fazla  TikTok kullanıcısı bulunmakta ülkemizde . Bu da ülkemizde influencer pazarını yaratıyor elbette.  Peki Tiktok İnfluencerlığı nasıl oluyor? Şu şekilde yapıldığına dair bilgilerim var, paylaşmak isterim. Bazı sanatçılar, ünlü TikTok kullanıcılarına kendi şarkıları eşliğinde dans ederken video çekmeleri için para veriyor. Türkiye’de kısa sürede 15 milyon civarı TikTok kullanıcısı olmuştur. Bu kullanıcıların çoğunluğu ise erkek %59.  Anlayacağınız TikTok, birçok ülkede yaygın olarak kullanılıyor ve sosyal medya uygulamaları arasında popülerliğini gittikçe artırmaya devam ediyor. Markalar da dijital ortamdaki varlıklarını sürdürebilmek için birçok pazarlama aracı kullanıyor. Kısa süre içerisinde Tiktok uygulaması da bu reklam platformlarından birisi olacak gibi gözüküyor.

 

Sosyal medya devinin Tiktok for Business için açıklaması şu şekilde;

“Topluluğumuzun, markaları harika bir şekilde ifade eden ve büyümesi için çözümler üreten yaratıcı içerikleri benimsemelerine yardımcı olmak için böyle bir projeyi yayına aldık”

Dijital trendlerin arttığı bir dönemdeyiz ve artık reklam panoları bomboş. Markalar pandemi döneminde dijital dünyayı daha iyi keşfetti. Hem ucuz maliyet, hem ölçülebilir olması dijital medyayı geleneksel medyadan çok daha öne çıkardı. Dünyanın en hızlı büyüyen sosyal medya markalarından birisi olan TikTok bunun farkındaydı ve değerlendirmek istedi. Bunun sonucunda TikTok for Business platformunu yayına aldı. Sosyal medya uzmanlarının Tiktok for Business için acilen çalışmaya başlamaları gerektiğini düşünüyorum. Hızlı şekilde büyüyeceğine eminim. Yatırımınızı kendinize yaparken Tiktok for Business uygulamasını da asla es geçmeyin. Tiktok  “Reklam yapma, TikTok yap” sloganının altını çiziyor. TikTok markaların, platformun  temel paylaşım prensiplerine adapte olmaya teşvik ediyor.

Aşağıda paylaşmış olduğum fotoğrafta  görebileceğiniz gibi, reklam oluşturma panelini açtığınızda, kampanya ve reklam grupları, hedefleme seçenekleri, bütçe ve zaman planlaması vb. Dahil olmak üzere her zamanki reklam oluşturma seçeneklerine sahipsiniz. Facebook Ads paneline oldukça benziyor değil mi?

TikTok For Business platformunun Facebook’un Reklam Yöneticisi platformuna benzerlikleri, çoğu sosyal medya yöneticisinin işini  kolaylaştıracak. Platform ayrıca video şablonları ve otomatik düzenleme araçları gibi seçenekler de içermekte.

Bunun yanında TikTok’un “Back-to-Business” hibeleri dünya genelinde mevcuttur ve küçük işletmeler burada reklam kredisi için başvurabilir. Detaylı araştırmanız gerekecek tabi. Bu aslında uygulamanın, markaları, işletmeleri kendisine çekmek için yapmış olduğu bir pazarlama stratejisidir. Bakalım TikTok reklamlarda da hızlı yükselişini gösterecek mi? Bunu zaman gösterecek.

Umarım yazımı beğenmişsinizdir.

Sorunuz mu var? Bizimle iletişime geçin.