REKLAM OLUŞTURMA SÜRECİNE AYRINTILI BAKIŞ

Herkese merhabalar. Bugün sizlere Facebook ve Instagram reklamlarının oluşturulma süreci ile alakalı detaylı bir bilgilendirme yazısı paylaşıyor olacağım. Umarım yazımı okursunuz ve beğenirsiniz.

Reklam vermeden önce mutlaka Facebook reklam politikalarını okumanızı tavsiye ederim. Facebook reklam politikaları konusunda çok ama çok hassas. Politika ihlali durumunda direkt reklam hesabınızı kapatma ihtimalleri olabiliyor. Yanlışlıkla kapattıkları da çok oluyor maalesef. Ama siz kendi önleminizi baştan almalısınız ve Facebook reklam politikalarına göz atmalısınız.

Peki reklam oluşturma süreci nasıl işliyor sosyal medya platformlarında? Reklam verirken kesinlikle App üzerinden vermemenizi öneriyorum. Mutlaka Business Manager kullanmalısınız ve reklamlarınızı bu panel üzerinden vermelisiniz. Reklam oluşturma süreci ise şu şekilde başlıyor; öncelikle reklam oluşturacağımız zaman ilk olarak kampanya belirliyoruz. Peki nedir bu kampanya belirlemek? Reklam verme amacı demek aslında kampanya belirlemek.  Kampanya reklamında hedef seçiyoruz yani bu reklamı verirken amacımız ney?  Etkileşim mi? Trafik mi? Erişim mi? Mesaj mı? Video görüntüleme mi? Potansiyel müşteri bulma form reklamı mı? Dönüşüm mü? Kısacası kampanya bizim hedefimizi belirlediğimiz ve seçtiğimiz aşamadır.

Kampanyanın altına ise reklam seti grubu oluştururuz. Nedir bu reklam seti diyeceksinizdir elbette. Hemen açıklayalım. Bu aşamada reklamın yönlendirme hedefini belirleriz. Bunun yanında hedef kitlemizi ve hedef kitlemizin özelliklerini belirlediğimiz aşamadır. Hedef kitleyi belirlemek çok önemlidir ve hedef kitleyi oluştururken durup şu soruyu sormalıyız kendimize.  Bu ürün ya da hizmeti kim alır? Neden alır? Hangi cinsiyet alır? Hangi yaş aralığı alır?  Hangi özelliklere sahip insanlar alır? Bu soruları düşünmemiz ve bu sorulara doğru cevapları bulmamız gerekiyor. Bunun yanında Facebook sayfamız ya da Web sitemiz varsa Facebook sayfa istatistikleri bölümünden kitlemizin demografik özelliklerini görebiliyoruz. Google  Analytics sayesinde de detaylı web site analizini görebilir ve buna göre başarılı hedef kitle belirleyebiliriz.  Reklam alanlarını da yine reklam seti içerisinde belirleriz. Reklamlarımız nerelerde yayınlanacak? Facebook? Instagram? Her ikisinde de mi? Bu iki platformun hangi bölümlerinde? Haber akışı mı? Hikaye mi?  Sağ sütun mu? Makaleler mi? Anlaşmalı web siteler mi? Video içerisinde mi? Messenger gelen kutusunda mı?  Gibi gibi reklam alanlarını da yine reklam seti içerisinde belirleyebiliyoruz. Tamamen bizim elimizde.  Bütçe ve bütçe planını oluşturduğumuz bölümde yine reklam seti içerisinde yer alır. Reklamlarımızı istediğimiz gün istediğimiz saatler arasında yayınlama şansına sahibiz. Mesela hizmet verdiğimiz sektörlerde gece 01.00 ile sabah 07.30 arası yoğun görüntülemelere rağmen sonuç alamadığımızı net şekilde gördüğümüzden, biz reklamlarımızı bu saatlerde kapalı tutuyoruz. Tıklamaların hangi saatlerde yoğun olduğuna bakıyor, analiz ediyor ve bütçe ve zaman planlamamızı bu şekilde yapıyoruz. Reklam seti içerisinde belirlediğimiz bir diğer önemli nokta ise lokasyon. Lokasyon seçmeden reklam verme şansımız yoktur. İlgi alanı belirtmeden reklam verebiliriz. Lokasyon ise olmazsa olmaz öğe olarak dikkat çekmektedir. Lokasyonu farklı ülkeler olarak belirleme şansımız dahi var. Avrupa seçeneğini seçip tüm Avrupa’ya reklam gösterebiliriz. Farklı ülkelere reklam gösterebiliyoruz. Lokasyon olarak sokağa kadar hedefleme yapabiliriz. Lokasyonu farklı şekilde denemek istiyorsak aynı kampanya altında iki farklı reklam seti oluşturma şansımız da var. Bir çeşit A/B testi oluyor.

Reklam setinin ardından reklam bölümüne geçiyoruz. Burada hedef kitlenin göreceği reklamı belirliyoruz. Yani reklamda kişiye ne göstereceğiz? Bu bölüm görsel, metin ve sloganların yer aldığı kısımdır. Ayrıca aksiyon aldırma ( call to action ) bölümü de yine bu aşamada yer almaktadır. Aksiyon butonunu burada belirleriz. Google reklamları da bu şekildedir. Kampanya – Reklam Seti –Reklam..

Haydi aksiyon alma zamanı!

Umarım yazım sizlere değer ve fayda sağlamıştır. Başka bir yazımda görüşebilmek dileğiyle.

Sorunuz mu var? Bizimle iletişime geçin.