INSTAGRAM REELS NEDİR?

Instagram TikTok’a yeni bir alternatif getiriyor. Daha önce de rakiplerinin özelliklerini benzer şekillerde kendi kullanıcılarına sunan Instagram, geçen yıl sonlarından bu yana Reels adında yeni bir özellik test ediyor. Instagram Reels aynı TikTok benzeri özellikleri ile dikkat çekiyor.

Yine Instagram! Yine bomba bir özellik. Instagram kimseyi şaşırtmayacak şekilde TikTok benzeri özelliğini tanıtacağını açıkladı. Hatırlarsanız Instagram, Hikaye özelliğini de SnapChat uygulamasından devşirmişti! Bugünlerde Dünya geneli ciddi sorunlar yaşayan TikTok ise bu haberle sarsılabilir elbette. Çin markası olan TikTok hatırlarsanız yakın zaman diliminde Hindistan ülkesinde yasaklanmıştı. Facebook geçtiğimiz haftalarda TikTok benzeri uygulaması Lasso’yu kapatma kararını duyurmuştu. Ancak bunun hemen sonrasında Instagram, yine TikTok benzeri Reels’ı Hindistan’da test etmeye başlamıştı. Kullanıcı kitlesini elinde tutmak için sürekli yeni özellikler araştıran, deneyen, uygulayan  Instagram, bu kez TikTok kullanıcı kitlesini de hedef alan Instagram Reels adı altında yeni bir özelliği aktif hale getiriyor. Facebook’un sahibi olduğu dev platform Instagram, TikTok’un kopyası sayılan Reels özelliğini çok yakında herkes için kullanıma çıkarıyor. Bu kavram biraz tanıdık geliyorsa haklısınız. Hemen hemen herkes Instagram Reels özelliğini  TikTok ile benzeştiriyor!

NBC’den Dylan Byers’ın haberine göre Reels, ağustos ayının başında ABD de dahil olmak üzere 50’den fazla ülkede lansmanını gerçekleştirecek. Facebook’tan bir sözcü, diğer ülkelerin ismini söylememekle beraber, “Ürünümüzü ağustos ayı başında ABD dahil olmak üzere daha fazla ülkeye getireceğimiz için heyecanlıyız.” dedi. TikTok, güvenlik problemleri  nedeniyle bazı ülkelerde yasaklanırken, ( kişisel verilerin Çin tarafından ele geçirildiği söyleniyor )  buna rağmen kullanıcı kitlesini sürekli  yükselten dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri. Instagram ise rakibi olan bu platformu yakından analiz etmeye devam etmekle birlikte diğer yandan kendine adapte edebileceği özellikleri de araştırmayı sürdürüyor.

Instagram Reels yeni bir uygulama olarak gelmeyecek. Facebook, bu yeniliği yeni bir uygulama olarak sunmak yerine, Instagram’ın yeni bir özelliği olarak sunacak. Reels özelliği ile Instagram, kullanıcıların ses ve müzik içeren kısa videolar paylaşmasına ve düzenlemesine izin verecek. Bunun yanında hazırlanan bu kısa videoların süresi 15 saniyeyi geçmeyecek. Uygulamanın temel amacı kullanıcıların Instagram’da kalmasını sağlamak. Kitlenin başka platformlara kaçmasını engellemek. Kullanıcıların TikTok benzeri videolar yapması sağlanacak bu yüzden. Facebook, Instagram reels özelliğini başta yeni bir uygulama olarak tanıtacaktı fakat sonra bu uygulamanın tanıtımının ve pazarlamasının oldukça süre alacağını düşündüler ve bu yeniliği Instagram’ın yeni bir özelliği gibi sunmayı tercih ettiler. Böylelikle yeni pazarlama faaliyetlerine gerek kalmadan 1 milyardan fazla kullanıcının bu özelliği kullanarak kulaktan kulağa hızlı şekilde pazarlayacaklarını düşündüler. Bu karar ile birlikte Facebook şirketi aslında TikTok sosyal medya platformunun hızlı yükselişini de durdurmak istiyor.


Reels oldukça doğru bir zamanda piyasaya sürülüyor. Çünkü ABD – ÇİN politik savaş içerisinde yer alıyor resmen. Bu savaş sosyal medya platformlarına da yansıyacak gibi görünüyor. Instagram Reels, Instagram Hikayelerinden eğlenceli ve ilgi çekici video içeriği oluşturmanın yepyeni bir yoludur. Instagram reels gönderileri, Instagram hikayeleri’nde paylaşılabilir, doğrudan belirli kullanıcılara gönderilebilir veya bir kullanıcının profilinde yer alan yeni reels gönderileri  sekmesine eklenebilir. Instagram Reels de TikTok gibi geniş bir çalma listesine sahip ve kullanıcılarının 15 saniyelik video klipler oluşturmasına, bunları paylaşmasına olanak tanıyor. Çalma listesinde şarkılar olabileceği gibi çeşitli videolardan, konuşmalardan, dizi ve filmlerden alıntılar da bulunuyor. ( TikTok kopyası diyebiliriz ) Instagram, bir kez daha gençlerin ilgisini çeken rakip özelliğini kendisine entegre etme yolunu tercih ediyor. Daha önce SnapChat hikaye özelliği kopyalanmıştı hatırlarsanız.

Video uygulamalarının indirilmesi her geçen gün artıyor. Mesela Byte uygulamasının indirilmesi oldukça arttı.  Facebook bunun farkında. Facebook, Reels’ı ilk olarak geçtiğimiz kasım ayında Brezilya’da test etmeye başladı. Brezilya’da ilk kez test edildikten sonra, Instagram’ın en yeni video özelliği şu anda Almanya, Fransa ve Hindistan’da kullanıma sunuldu.  Özellik  geçen hafta da Hindistan’da kullanıma açıldı. Burada Hindistan’da TikTok uygulaması yasaklanır yasaklanmaz Reels özelliği test edilmeye başlandı Hindistan’da. Türkiye’nin de bu 50 ülkeden biri olup olmadığı şimdilik belli değil.

Peki sizce Facebook şirketinin, Instagram markası için TikTok özelliğini kopyalaması etik mi?
Bu yeni özellikle beraber TikTok kitlesini tekrar kendi uygulamasına çekebilir mi Facebook şirketi?
Bu özellikle beraber dijital pazarlamacılar için yeni bir fırsat doğar mı?

Umarım yazımı beğenmişsinizdir. Bir başka yazımda görüşebilmek dileğiyle.

 

 

Sorunuz mu var? Bizimle iletişime geçin.