INSTAGRAM MAĞAZA SEKMESİ GÜNCELLENİYOR

Instagram Keşfet bölümünde yer alan  ‘’ mağaza ‘’ sekmesini  yeniliyor!

Evet sevgili dijitalciler! Bugün yine yeni bir özellik ile ilgili bir blog yazısı yazıyorum. Instagram yeniliklere ve güncellemelere doymuyor. Hep söylediğim gibi Facebook, E-ticaretin adını F-ticaret yapmaya kararlı gözüküyor. Nitekim çalışmaları kesinlikle bu yönde. Hadi o zaman sizi daha fazla meraklandırmadan kısa süre içerisinde gelecek yeni özelliği aktarayım sizlere.

Şirketin açıklamasını paylaşalım hemen;

“Instagram Shop, insanların Instagram’dan sevdikleri ürünleri ve markaları keşfedebilecekleri bir uygulama içi alışveriş merkezidir. Bugün, Instagram Shop’un ABD’de halka açık testlerine başladık ve önümüzdeki haftalarda küresel olarak genişleyeceğiz.” Şirket bu özelliğin şuan test aşamasında olduğunu belirtiyor. Fakat kısa süre içerisinde global olarak bu özelliğin yaygınlaşacağından bahsediyorlar.

İşletmeler, profillerinde yer alan ürünleri sürekli olarak etiketleyebilecek  ve Instagram’da  dükkanlarında ürün koleksiyonları oluşturabilecek, bu ürünleri  Instagram mağazasında öne çıkarabilecekler.  Yeni Mağaza özelliği, kullanıcıların takip ettikleri hesaplara ve kurdukları iletişim, etkileşime göre her kullanıcı için kişiselleştirilmiş ürün önerilerini ön plana çıkaracak. Yani siz Instagram’da mobilya ürünleri ile alakalı sayfaları takip ediyor, bu tür reklamları tıklıyorsanız size bu alanda hizmet veren markaların ürün önerilerini sunacaklar. Kişiye özel deneyim. Peki bu nasıl oluyor? Facebook’un işi gücü yok bizi mi takip edecek demeyin. Ediyor. Yapay zeka sizin her hareketinizi kaydediyor. Algoritma daha önce baktığınız reklamları hafızaya kaydediyor. Bu sayede size satın alma eylemi gerçekleştirebileceğiniz ihtiyacınız olan reklamları sunuyor. Facebook sizi sizden iyi bilmezse reklam verenler reklam vermez. Şirkette reklamlardan para kazanamaz. Basit bir denklem aslında.

Bu yenilik ile birlikte, Instagram mağaza özelliği sayesinde tüm perakendeciler daha fazla kişiye, daha hızlı ve daha doğru şekilde ulaşabilecek.  Ürünlerinizi bu yeni mağaza özelliğinde öne çıkarmak istiyorsanız, onaylanmış  bir işletme hesabına sahip olmalısınız. Bunu Business Manager üzerinde yapabiliyorsunuz. Hesabınızı onaylattıktan sonra bu özellik Türkiye’de tam olarak aktif olduktan sonra , Instagram mağaza bölümünde ürünlerinizi yayınlayabilirsiniz. Bu  sayede  Instagram’ın tavsiye algoritması sayesinde küçük ve orta boy işletmeler hedef kitlelerine kolaylıkla ulaşabilir duruma gelecekler.

Peki yenilik sadece bununla sınırlı mı? Elbette hayır. Daha bombası geliyor..

Şirketin bu konuda açıklaması ise şöyle;

” Bu yıl,  gezinme çubuğuna yeni bir Dükkan sekmesi ekliyoruz , böylece Instagram dükkanına tek bir dokunuşla ulaşabilirsiniz.  Her büyüklükte  işletmeye ve içerik oluşturucuya yardımcı olacak hizmetler geliştirmeye devam ettikçe, Instagram Alışveriş’in işletmelerin başarılı olmasına yardımcı olacağını umuyoruz. ‘’

Instagram henüz bu özellikleri küçük bir kullanıcı grubu ile test ediyor. Daha sonra gelecek yeniliklerle beraber bu alışveriş özelliğinin kullanıcılar tarafından benimsemesini sağlayacaklar.

Bu mağaza ve alışveriş özellikleri,  Instagram’ı çevrimiçi alışveriş platformu  haline getirebilir. Platform zaten kitleye, istekli kullanıcı tabanına sahip, insanlar en son trendlerle bağlantıda kalmak için zaten Instagram’a geliyor. Instagram’da bunun farkında. Bu özellikler işletme sahiplerini bu platformda yer almaya teşvik edecektir. Kısacası dijital pazarlama inanılmaz değer kazanacak. Üstelik çok ama çok yakında. Bu arada sosyal medya devi  kısa süre içerisinde Amazon ile rakip olursa şaşırmayın. Ben hiç ama hiç şaşırmam.

Umarım yazımı beğenmişsinizdir. Bir başka blog yazımda görüşmek dileğiyle.

Sorunuz mu var? Bizimle iletişime geçin.