FACEBOOK VE INSTAGRAM MAĞAZA ÖZELLİĞİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Facebook, işletmelerin online olarak mağazalarını açabilecekleri ve bu mağazalar üzerinden direkt olarak Facebook ve Instagram kullanıcılarına satış yapabilecekleri platformu hizmete sunuyor! Yani dijitalin vitrini piyasaya çıkıyor diyebiliriz. Mağazalar, Facebook ve Instagram’da kendi benzersiz alışveriş deneyiminizi oluşturmanın harika bir yoludur. Mağazalar, müşterilerinizin ürünlerinize göz atıp ürünlerinizi keşfedebileceği ve hatta satın alabileceği sanal vitrinlerdir ve müşterileriniz  bunların hepsini Instagram işletme hesabınızdan ve Facebook işletme sayfanızdan oldukça kolay şekilde yapabilirler. Mağazalar, Instagram’da Alışveriş, Facebook Sayfası mağazaları veya her ikisi aracılığıyla ürün satan işletmelerin kullanımına kademeli olarak sunulmaktadır. Şimdilik Amerika ve Kanada’da aktif diye biliyorum. Türkiye’de de Facebook ile partner olan reklam ajansları var. Bu ajanslar aracılığı ile bu özelliği kullanmaya başlayan markalar var.
Sosyal medya devi Amazon ile kapışacak gibi duruyor. Facebook’un yeni hamleleri %100 E-ticaret üzerine! Gelecek bu yeni özellikle beraber küçük işletmeler tıpkı Facebook ya da Instagram sayfasının içeriklerini yönetir gibi, Facebook Shops üzerinden açacağı mağazaları da yönetmeye başlayacak. Facebook, Facebook ve Instagram için yeni Mağazalarını kademeli olarak daha fazla bölgeye yayıyor ve daha fazla işletmeye hem görünümü  hem de performansı en üst düzeye çıkaran basitleştirilmiş, özelleştirilmiş mağaza seçenekleriyle doğrudan Facebook’ta satış yapma kapasitesi sunuyor.

Facebook yakın zamanda  bir Facebook Mağazası kurma hakkında yeni bir Blueprint eğitimi ekledi ve bu eğitim sayesinde mağaza özelliği ülkemizde aktif hale geldiğinde  siz bu özelliğe çoktan alışmış olabilirsiniz! Bu eğitimin linkini web sitemizden WhatsApp butonunu tıklayarak bizimle iletişime geçenler ile paylaşacağız.

Peki nasıl kurulur bu mağaza?

Öncelikle, bir Facebook veya Instagram mağazası açmak isteyen işletmelerin envanterlerini  erişebileceğiniz Commerce Manager aracılığıyla eklemeleri gerekir . Ticaret Yöneticisi, Facebook ve Instagram’da ürünlerinizi satmanıza ve mağazanızı yönetmenize yardımcı olan bir araç setidir. Ticaret Yöneticisi mobil cihazlarda kullanılamadığından, başlamak için bir bilgisayara ihtiyacınız vardır.
https://www.facebook.com/commerce_manager/onboarding/  link burada.

Ticaret Yöneticisi’ne hak kazanmak için işletmelerin Facebook’a aşağıdaki bilgileri sağlamaları gerekir:

Fiziksel işletme adresiniz ve e-posta adresiniz (vergi amaçlı)
Kimlik doğrulaması için işletmenizi ve işletme türünüzü ve adınızı en iyi tanımlayan belge.
Gönderim seçenekleriniz, iade politikanız ve müşteri hizmetleri e-postanız.
Ödemelerinizi almak için banka hesabı bilgileriniz.

Bu özelliklerin  bazıları bölgeye göre değişir, ancak Ticaret Yöneticisi’ne  hak kazanmak için bu bilgilerin çoğunu tüm pazarlarda sağlamanız gerekir. Başlamaya hazır olduğunuzda, kurulum sürecinden geçmeniz ve envanter listenizi yüklemeniz gerekir. Ticaret Yöneticisi tüm satış süreçlerinizi yöneteceğiniz yerdir, bu nedenle Facebook Mağazanızı oluşturmak için çok önemli bir adımdır. Tüm ürünleriniz artık Facebook sistemine yüklendiğinde, bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz, bu da Facebook / Instagram mağazanızın nasıl görüneceğini özelleştirmek aslında.

‘Mağazanızı Özelleştirin’ düğmesini tıklayın ve Facebook’un Mağaza Oluşturucu panosuna geçin. Göz alıcı koleksiyonlarla mağazanızı özelleştirin.

Burada görebileceğiniz gibi, yeni Mağaza Oluşturucu kurulumu size bir dizi görsel seçenek sunacak, ürünlerinizin koleksiyonlarını oluşturmanıza,  stilini ve düzenini belirlemenize ve ayrıca hesaplarınızın her ikisinde de( facebook ve ınstagram )  nasıl görüneceğini görmenize olanak tanır.

Mağazalar ile, dünyanın dört bir yanından müşteriler Facebook işletme sayfanızda, Instagram işletme profilinizde ve Instagram Hikayelerinizde ürünlerinizi bulabilir ve satın alabilir. Kesinlikle göz alıcı ve çekici, seçkin bir özellik olacak. – ancak Facebook mağazanızı oluşturmak için bazı önemli adımlardan geçmeniz gerekiyor.

Umarım yazımı beğenmişsinizdir. Bir başka yazımda görüşmek dileğiyle.

Sorunuz mu var? Bizimle iletişime geçin.