FACEBOOK PİXEL NEDİR? YARARLARI NELERDİR? NEDEN KULLANMALISINIZ?

Merhabalar sevgili dijital pazarlamacılar ve dijital pazarlamaya merak duyanlar! Size bugün Facebook Manager’in temel taşı olan Facebook Pixel’in ne işe yaradığını detaylı şekilde anlatmaya çalışacağım. Pixel sayesinde mükemmel reklam stratejileri nasıl oluşturabilir hepsini kapsamlı şekilde yazacağım. Keyif almanız dileğiyle.

Öncelikle Facebook pikseli yükleyebilmeniz için web sitesi kullanıyor olmanız gerekmektedir. Web siteniz yoksa hemen acilen web sitesi yaptırmalısınız. Dilerseniz bu konuda yardımcı olabiliriz.  Web siteniz varsa web sitenizin admin panel girişinin bilgilerine sahip olmanız gerekmektedir. Çünkü pixel kodu manuel olarak bu şekilde yüklenebiliyor. Peki nedir bu Facebook piksel? Facebook pikseli, insanların internet sitenizde gerçekleştirdiği eylemleri anlayarak reklamlarınızın etkinliğini ölçmenize olanak tanıyan bir analiz aracıdır. Piksel sayesinde ; Reklamlarınızın doğru kişilere gösterildiğinden emin olabilirsiniz. Yeni müşterilerin yanı sıra internet sitenizde belirli bir sayfayı ziyaret etmiş veya istediğiniz bir eylemi gerçekleştirmiş kişileri bulabilirsiniz. Satışlarınızı arttırmak piksel ile oldukça mümkün.  Otomatik teklifleri kullanarak, bir ürünü satın almak gibi önemsediğiniz bir eylemi gerçekleştirme olasılığı daha yüksek kişilere erişebilirsiniz. Reklamlarınızın sonuçlarını ölçün. İnsanlar reklamınızı gördüğünde ne çeşit aksiyonlar alıyor bunu  ölçerek reklamlarınızın etkisini daha iyi anlayın. Piksel kurduktan sonra olaylar ve özel dönüşümleri kurmayı unutmayın.

Facebook piksel sosyal medya reklamlarının gerçekten temel taşı. Pikselle birlikte Facebook reklamlarının değeri kat ve kat arttı. Maalesef ülkemizde çoğu işletmeci ve işveren, yönetici, şirket sahibi, işletme sahibi, küçük esnaf Facebook pikselin farkında değil.  Maalesef bizim sektörde çoğu dijital pazarlamacı piksel nasıl kullanılır bilmiyor. Oldukça bilgi kirliliği hakim. Herkes dijital pazarlama uzmanı!
Haliyle ortalık böyle olunca insanlar da dijital pazarlamaya giriş yapmakta tereddüt duyuyor çünkü gerçekten bilmeden insanları kandırarak dijital pazarlama uzmanıyım diyen kişi çok. Herneyse bu kişileri bir kenara bırakalım şimdilik. Maksat sizlere değer katmak, bilgi vermek ve fayda sağlamak. O zaman başlıyoruz.

Öncelikle kesinlikle bir dijital pazarlama uzmanı ile reklamlar konusunda anlaşacaksanız soracağınız ilk soru Facebook piksel biliyor musunuz? Olsun. Daha sonra piksel biliyorum derse kendisine piksel sayesinde size neler katabileceğini mutlaka ama mutlaka sormalısınız.  Facebook piksel kullanmamanız sizin potansiyel müşterilerinizin datasını elde tutamamanıza sebep olur. Yani Instagram’da birisi sayfanıza girdi ziyaret etti baktı takip etmeden çıktı. Hoooop gitti. Bir daha bu kişiye nasıl erişeceksiniz?  Erişemezsiniz. Gitti geçmiş olsun. Tabi Facebook piksel kullanmıyorsanız.. Aynı şey web sitenize girip tıklayanlar için de geçerli.  Kişi geldi web sitenize baktı baktı sonra sizinle iletişime geçmeden çıktı. Facebook pixel kullanmıyorsanız bir daha o kişiyi hedefleyemezsiniz. Size önerim web sitenizi kurun ve mutlaka Facebook pixel kullanın.  Üstelik Facebook piksel ücretsiz. Bizimle reklamlar konusunda çalışmanız şart değil. Fakat sizin için Facebook piksel kurmanız oldukça önemli. Tekrar söylüyorum, bir dijital pazarlamacı ile anlaşacaksanız mutlaka ve mutlaka piksel bilip bilmediğini sorun, biliyorsa Facebook piksel sayesinde size neler katabilir anlatmasını rica edin. Dijital pazarlama uzmanıyım diyen fakat sadece post tasarımı yapan ve paylaşımını sağlayan insanlar var maalesef.  Facebook pixel ile data tutmuş olacaksınız. Bu datalara da tekrar yeniden hedefleme ve pazarlama yapabilirsiniz.

Facebook Piksel sayesinde Instagram profilinize girmiş, etkileşimde bulunmuş, web sitenize girmiş, videolarınızı %50’den fazla izlemiş kişilere tekrar tekrar erişebilirsiniz. Mesela web sitenize trafik reklamı çıkarsınız. İnsanlar web sitenize girdikçe Facebook Piksel bu tıklamaları hafızaya kaydeder. Hangi sayfaya girdiklerine kadar kaydeder. Siz de bu insanların önüne tekrar tekrar reklam çıkarabilirsiniz. Mesela Trendyol, N11 çok yapar bunu.  Mesela örnek veriyorum. Bir mobilyacısınız ve bir potansiyel müşteriniz web sitenize girdi. Oturma grubu sayfanıza baktı ama araştırıyor hemen satın alma kararı vermedi. ( İnsanların %90’ı ilk seferde alışveriş kararı vermez ) Sizin pikseliniz varsa ne olur? Piksel bu web site trafiklerini hafızaya kaydeder. Sonra ne yaparsınız? Bu haftaya özel oturma grubu mobilyalarda %30’a varan indirimler kaçırmayın! Tarzında reklam çıkarsınız bu tıklama eylemini gerçekleştiren insanlara. Bu insanların çoğu bu reklamı fırsat olarak algılayıp sitenizi tıklayacaktır çok büyük bir ihtimalle bu tıklamalardan da satış çıkacaktır.

Facebook pixel kullanırsanız ne olur? Facebook pixel Facebook algoritmasının beynidir. Web sitenize Facebook pixel kurarsanız pixel sitenize gelen kişilerin hareketlerini kaydeder. Datalarını kaydeder. Web sitenize 1.000 ziyaret geldğinde yani 1000 kişi sitenizi tıklayıp gezdiğinde özel hedef kitle oluşturabilirsiniz. Peki nedir bu özel kitle? Bu özel kitle web sitenizi ziyaret eden insanları ayırmaya yarar. Peki ama nasıl ayırabilirsiniz? Yine mobilyacı olduğunuzu düşünelim.

  • Web sitenizde ” DÜĞÜN PAKETİ ”   sayfasını ziyaret edenleri ayrı bir hedef kitle olarak oluşturabilirsiniz.
  • Web sitenizde ” YATAK ODASI ” sayfanızı ziyaret edenleri ayrı bir hedef kitle olarak oluşturabilirsiniz.
  • Web sitenizde ” ÇOCUK ODASI ” sayfanızı ziyaret edenleri ayrı bir hedef kitle olarak oluşturabilirsiniz. ( bunlar tamamen örnek ) Her sektöre uyarlayabilirsiniz.

    Facebook dememe bakmayın Facebook , Instagram , WhatsApp aynı şirketin. Facebook platformunda  verdiğiniz bir reklamı Instagram’da da isterseniz gösterebiliyorsunuz.

    Bununla kalıyor mu? Hayır. Web sitenizde; ( Dişçi olduğunuzu düşünelim şimdi )

” Implant tedavisi   ”  sayfanızı ziyaret eden 1000 kişi oldu diyelim. Benzer hedef kitle oluştur diyerek bu sayfayı ziyaret eden kişilere benzer kişileri bul emri veriyorsunuz Facebok’a ve dakikalar içerisinde size bu sayfayı ziyaret eden kişilere benzer binlerce hedef kitle sunuyor Facebook. ( ilgi alanı Implant olanları buluyor mesela ) Nasıl buluyor? Yapay zeka sayesinde.

Bununla da kalmıyor.

Instagram sayfanızı son 365 günde ziyaret eden,  en az bir kere instagram sayfanızı ziyaret etmiş kişilere reklam verebiliyorsunuz. Profiliniz ile etkileşime girenlere reklam verebiliyorsunuz. Web sitenize son 6 ayda girmiş kişilere reklam verebiliyorsunuz. ( piksel kodu oluşturulduktan sonra başlar bu 6 aylık süre. )

Web sitenizde en çok vakit geçirenlere özel reklam verebiliyorsunuz. ( web sitenizde çok vakit geçiren insanlar hizmetleriniz ile direkt ilgilidir. ) Videolarınızı %50’den fazla izleyenlerden hedef kitle oluşturabiliyorsunuz. ( videolarınızı %50’den fazla izleyenler sizin ürün ya da hizmetinizle direkt ilgilidir. )  %50’den fazla , %75’den fazla, %95’den fazla izleyenleri ayrı ayrı hedefleyebilirsiniz. Tabi bu kişilere benzer kişileri de.

Umarım sizin için uzun uzun yazdığım bu bilgileri okursunuz.

Çünkü sizin için oldukça önemli bilgiler paylaştım. Başka bir blog yazımda görüşebilmek dileğiyle.

Sorunuz mu var? Bizimle iletişime geçin.