FACEBOOK MAĞAZA ÖZELLİĞİ BOMBA GİBİ GELİYOR!

Dijital dünyanın trendlerine ayak uydurmak gittikçe zor bir hal alıyor. Her sabah yeni bir özelliğe uyanır olduk neredeyse! Bu yeni gelecek özellikler ise tüm pazarlama faaliyetlerini, tüm e-ticareti kökten değiştirebilecek nitelikte. Facebook E-ticaretin adını F-ticaret yapmaya yeminli gibi. Peki neden mi ? Hemen açıklıyorum.

Facebook’un açıklaması şu şekilde;

“Facebook Mağazaları, müşterilerin hem Facebook hem de Instagram’da işletmeye erişebilmeleri için işletmelerin tek bir çevrimiçi mağaza kurmasını kolaylaştırıyor. Facebook Mağazası oluşturmak ücretsiz ve basit. İşletmeler, kataloglarından öne çıkarmak istedikleri ürünleri seçip özelleştirebiliyorlar. Markalarını sergileyen bir kapak resmi ve markanın kurumsal  renkleri ile dükkanlarının görünüşünü ayarlayabilecekler. ‘’

Yakında Facebook, uygun işletmelere, mevcut Facebook Sayfası araçlarınızın bir uzantısı olan yeni bir ‘Mağaza Oluşturucu’ platformuna bağlantı sağlayacak. Facebook’un ana amacı, alışverişleri üst düzeye çıkarabilmek. Markalar tek bir platformdan Mağazalarını hem Facebook hem de Instagram’da oluşturabilecekler. Ancak hemen her işletme bu harika özelliği kullanamayacak. Bu konu hakkında Facebook’un açıklaması ise şu şekilde ;

Facebook ve Instagram Alışveriş’te küresel olarak tüm işletmelere kademeli bir şekilde mağaza açmaya başlayacağız. 19 Mayıs itibarıyla, Facebook’ta Sayfa Mağazalarını kullanan az sayıda işletme Facebook Mağazaları’na geçiş yapacaktır. Ayrıca, dünya çapında daha fazla işletmenin kullanabilmesi için yakında Facebook Mağazaları’na erişimi genişleteceğiz. Yeni mağazanız hazır olduğunda, bir e-posta ve Facebook Sayfanızda bir bildirim alırsınız.

Her bölge ve veya işletmenin Mağazalara ne zaman erişebileceği konusunda kesin bir tarih yoktur, ancak belirtildiği gibi, Facebook Sayfa yöneticilerine zamanla daha fazla araç eklenecektir. Ekleme ve güncelleme oldukjça bu konuda gerçekleşen gelişmeleri sizlere aktarmaya çalışacağım.

Bir Facebook mağazası, Facebook’ta ürünlerinizi insanlara göstermenizi ve satmanızı sağlar. Facebook Sayfanıza bir mağaza eklemek için:
1) Bir bilgisayarda, Facebook Sayfanızdaki Mağaza sekmesini seçin.
2) Facebook Sayfanıza bir mağaza eklemek için ekrandaki talimatları izleyin. Zorunlu alanların hepsini doldurun.
3) İşiniz bittiğinde Bitir’i seçin.

Facebook’un Mağazalar için bir başka açıklaması ise şu şekilde;

‘’ Mağazalar, uygulama ailemizde özelleştirilmiş dijital bir vitrin oluşturmanın kolay bir yoludur. Mağazanız, müşterilerinize ilham vermenize ve kendilerine uygun ürünleri bulmalarına yardımcı olmanıza imkan sunar. Mağazalar kolayca oluşturulur, sorunsuz şekilde kullanılır, bir mobil internet sitesine göre daha hızlı yüklenir ve global ölçektedir. ‘’

Yeni platform içi alışveriş deneyimini en iyi şekilde kolaylaştırmak için Facebook, müşterilerin WhatsApp, Messenger veya Instagram Direct aracılığıyla işletmelere mesaj göndermelerini de kolaylaştıracak. Gelecekte, müşteriler ayrıca bir işletme mağazasını görüntüleyebilecek ve haber akışından alışveriş yapabilecekler.

Mağazalar nasıl çalışır?

Daha önce bir Instagram Profili Mağazası ve veya Facebook Sayfa Mağazası olan satıcılar otomatik olarak Mağazalar özelliğine geçiş yapacaklar.
Yeni satıcılar Ticaret Yöneticisi’nde bir mağaza oluşturabilir.
Koleksiyonlar oluşturarak Mağazanızı özelleştirebilir ve müşterileri çekebilirsiniz.
Mağazalar, markanızı ve ürünlerinizi platforma özel bir mobil deneyimde sergiler.
Mağazalar, Facebook ve Instagram’da birleştirilmiş bir varlık sunar.

Facebook ve Instagram’da mağazalar şu şekilde görünür:

Şirketin mağazalar ile ilgili başka bir açıklaması daha var. O da şu şekilde; İnsanlar yeni spor ayakkabılarını duyurdukları ayakkabı mağazalarından,  farklı ruj seçeneklerine  kadar yıllardır ürünlerimizi sergilemek için uygulamalarımızda canlı video kullanıyor. Şimdi, ürünler için gerçek zamanlı alışveriş yapmayı kolaylaştırıyoruz. Yakında, satıcılar, markalar ve içerik oluşturucular, Facebook Mağazası’ndan veya kataloğundan ürünleri yayınlanmadan önce etiketleyebilecek ve bu ürünler videonun altında gösterilecek, böylece kullanıcılar daha fazla bilgi edinmek ve satın almak için kolayca dokunarak işini kolay ve hızlı bir şekilde halledebilecek. ” Sözün özü şu; Facebook uygulaması gün geçtikçe alışverişin merkezi haline gelecek!

Instagram’da, Facebook ayrıca Keşfet’e yeni bir ‘Mağaza’ bölümü ekleyerek ürün keşfini artırıyor.

Böylece kullanıcılar mağaza koleksiyonlardan ilham alabilir , en sevdiği markalardan ve yaratıcılardan seçimlere göz atabilir, güzellik ve ev gibi kategorilere göre filtreleyebilir ve sevdikleri , ilgi duydukları ürünleri tek bir yerden satın alabilirler. Ayrıca yeni bir eklenti ile dükkan sekmesini gezinme çubuğuna yerleştirerek tek bir dokunuşla Instagram Mağazasına ulaşabilirsiniz. Tabi tüm detaylar henüz belli değil. Çünkü geliştirilmekte olan bir özellik.  Görünen şey şu; yakın tarihte çok daha fazla işletme sosyal medya reklamlarını kullanacak!

Umarım blog yazımı beğenmişsinizdir. Başka bir yazımda görüşmek dileğiyle.

 

Sorunuz mu var? Bizimle iletişime geçin.