CV’LERİ ÇÖPE ATMANIN VAKTİ GELDİ Mİ?

Herkese merhabalar. Umarım keyifler yerindedir.
Bugün ” CV ” ile alakalı bir şeyler karalayalım ne dersiniz?
Geleneksel CV hazırlama yöntemleri muhtemelen çok yakın gelecekte tarihin tozlu raflarına kaldırılacak. Dijitalleşen dünyanın yeni CV’leri sosyal medya hesaplarınız olacak! Çok çılgınca gelebilir. Ama olacak..  ( Bu konuda fikirlerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. ) Son Facebook paylaşımınız, Twitter’da  son tweetleriniz, Instagram’da paylaştığınız son fotoğraflarınız, Youtube’daki videolarınız, blog  yazılarınız CV’nizin bir parçası!

Artık firmaların yüzde 85’inin kurumsal sosyal medya hesapları var. Firmaların yüzde 80’i işe alacağı adayın sosyal medya hesaplarını inceliyor. En fazla izledikleri sosyal medya hesabı ise Facebook.
Instagram da artık İK sahnesinde yerini aldı, firmalar adayların Instagram hesaplarını da inceliyor. Firmalar hala en çok adayların “sosyal medyada kullandığı dile ve yayınladığı içeriğe” bakıyor. Adayların ‘’ mesleki birikimlerini paylaşması ‘’ firmalarda pozitif bir etki bırakıyor. Adayın çalıştığı şirket ya da çalışma arkadaşları hakkında olumsuz eleştirilerde bulunması ise negatif etki bırakıyor.

Adayların %65’i firmaların kendi hesaplarını incelediğini düşünüyor. Adayların %42’si çalıştıkları şirketin kampanya ve duyurularını paylaşıyor.

İşverenler ya da İnsan Kaynakları yöneticileri işe alacakları kişilerin sosyal medya hesaplarını kontrol ediyorlar. İşe alacakları adayların tüm geçmişine buradan ulaşabiliyorsunuz. Çünkü sosyal medya hesaplarımız genelde hesap etmeden, düşünmeden, sinirliyken, mutluyken, yalnızken ya da kalabalıklar içindeyken yani bizi var eden insani duygularımızın tetiklemeleriyle yazdığımız, paylaştığımız şeylerle dolu. Bu veriler de bizler hakkında işverenlere inanılmaz ipuçları veriyor.

Secret CV’nin 550 işverenle yaptığı araştırmanın sonucuna göre firmaların %80’i işe alacağı adayların sosyal medya hesaplarını kontrol ediyor.

PageGroup’un yaptığı araştırma ise şirketlerin %73’ünün sosyal medya üzerinden başarılı işe alımlar gerçekleştirdiğini gösteriyor.  Yougov’un iş karar vericileri arasında yaptığı araştırma, iş başvurusu yapanların %20’sinin başvurularının , uygunsuz online aktivitelerinden dolayı reddedildiğini gösteriyor. İşverenlerin, inceledikleri sosyal ağların ilk sırasında LinkedIn %48 var. En çok yakip edilen ikinci sosyal ağ ise Facebook %46.

Sonuç olarak eğer iş başvurusu yapacaksanız bu blog yazısından sonra online platformlarda yer alan hesaplarınızı tekrar gözden geçirmelisiniz.

Sorunuz mu var? Bizimle iletişime geçin.