BLOG HAZIRLAMA KURALLARI

Blog nasıl hazırlanır? Nasıl kaliteli blog içerikleri üretilebilir?
Başarılı blog yazmanın yolları nelerdir?

 1. Amacınızı belirleyin
  Yola neden çıktığınızı bilmiyorsanız varacağınız yerin de neresi olduğunu bilmiyorsunuz demektir. Blog yazmaya başlamadan önce kendinizi, özelliklerinizi, uzmanlıklarınızı, hobilerinizi, tutkularınızı çok iyi tanımalı ve analiz etmelisiniz. İnsanlara nasıl değer katarım sorusunun cevabı amacınız olmalı.
 2. Hedef kitlenizi belirleyin
  Hedefi 12’den vurmak istiyorsanız hedefi görmelisiniz. Hedef ne kadar net ise başarılı olma olasılığınız o kadar artar. Bu yüzden tutkularınız ile ilgilenen ve ilgilenebilecek insanları doğru belirlemelisiniz.
 3. Alan adınızı belirleyin
  Mutlaka ve mutlaka isimsoyisim.com adresini satın alın. Blogunuzda bu adresi kullanabilirsiniz. Kullanmayacak olsanız bile alın, ama isterseniz blog yazılarınızın içeriğiyle paralel bir başka bir isim de kullanabilirsiniz. Bu tamamen tercih melesidir. Kişisel markanızı oluşturmak istiyorsanız kendi isim ve soyisminizin olduğu alan adını kullanın.
 4. İçerik konunuzu belirleyin
  Arabalar için yakıt ne derece önemli ise bloglar için de yazılar o kadar önemlidir. Tutkularınızı, hobilerinizi en iyi şekilde anlatabileceğiniz bir konuya odaklanın ve o konu çevresinde ilerleyin. İçeriklerinizi eğlenerek ve zevk alarak üretin. Sürekli içerik üretmek belli bir süre sonra sıkıcı gelebilir. BUZZSUMO : Buzzsumo’ya içerik konusu bulmak için kullanabilirsiniz. Bu araçla başka insanların neler yazdığını, hangi içeriklerin daha başarılı olduğunu ve sosyal ağlarda paylaşım sayılarını görebilirsiniz.
 5. Paylaşım takvimi belirleyin
  İstikrarlı bir takvime göre içerik üretmek çok önemlidir. Paylaşım sıklığınızı; amacınıza, tutkunuza ayırabileceğiniz zamana göre belirlemelisiniz. Haftada en az 2-3 içerik üretmelisiniz. İçerik konusunda stoklu çalışmanızı tavsiye ederim. Seyahat, hastalık veya üretim sıkıntısı çektiğiniz dönemlerde hazır içeriklerinizi kullanmış olursunuz.
 6. İçerik dilinizi belirleyin
  İçeriklerinizde kullanacağınız dil, sizi rakiplerinizden ayıran en büyük etken olacaktır. Olabildiğince eğlenceli olun. Sıkıcı olmamak için elinizden gelen her şeyi yapmalısınız. Doğal olun.
 7. Blog tasarımınızı belirleyin
  Blog yazılarınızın herkesin kullanabileceği sadelikte olmasına özen gösterin. Kullanacağınız ikonları, fontları ve renkleri özenle seçmelisiniz. Renklerin farklı anlamları da vardır.
  Sarı : Yenilik, Enerji
  Turuncu : Verimlilik, Özgüven
  Kırmızı : Cesur, Agresif
  Pembe : Güzellik
  Mor : İlham, Uyum
  Mavi : Görkemli, Güvenilir
  Yeşil : Sağlıklı, Doğal
 8. Kısa ve uzun vadeli hedeflerinizi belirleyin
 9. Güncel olayları takip edin
 10. Rakiplerinizi izleyin
 11. SEO çalışması yapın
 12. Kendinizi tanıtın
 13. Sosyal medya optimizasyonu yapın
 14. Yorumları takip edin

  Umarım yazı sizlere değer ve fayda sağlamıştır. Başka yazılarda görüşmek dileğiyle.

Sorunuz mu var? Bizimle iletişime geçin.